MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

The Blitz: Week 14: First round of state playoffs

the-blitz-bww-1471663638542-3382139-ver1-0.jpg

Week 14 of The Blitz is complete. Click above to watch the first segment of highlights from Friday's games. Below are the other segments along with area and state scores

Second segment

Final (Online) Segment

=====

First round state playoff scores

Class 1A

First Round

EAST

(East 1) Plymouth 62, (Mideast 8) Weldon 6

(Mideast- 4) Jones County 38, (East- 5) Manteo 30

=====

(East- 3) Northside 61, (Mideast- 6) Rocky Mount Prep 12

(Mideast- 2) North Edgecombe 44, (East- 7) Columbia 0

=====

Mideast-1) Southeast Halifax 46, (East-8) Pamlico County 6

(Mideast-5) Northampton County 56, (East-4) Perquimans County 48

=====

(Mideast-3) KIPP Pride 56 (East-6) Mattamuskeet 6

(East-2) Southside 8, (Mideast-7) South Creek 0

WEST

(West- 1) Murphy 50, (Midwest- 8) South Robeson 6

(Midwest-4) Winston-Salem Prep 28 (West-5) Robbinsville 17

=====

(West-3) Thomas Jefferson 54, (Midwest-6) Bishop McGuinness 27

(Midwest- 2) Mountain Island Charter 64, (West- 7) Andrews 8

=====

(Midwest- 1) North Duplin 21, (West- 8) Rosman 7

(West-4) Cherokee 51, (Midwest-5) Union Academy 34

=====

(West- 6) Hayesville 41, (Midwest- 3) Alleghany County 15

(West- 2) Mitchell County 65, (Midwest- 7) Chatham Central 12

Class 1AA

First Round

EAST

(East- 1) East Carteret 85, (Mideast- 8) Rosewood 0

(East- 5) Gates County 34, (Mideast- 4) Louisburg 17

=====

(East- 3) Tarboro 46, (Mideast- 6) Warsaw Kenan 12

(Mideast-2) Granville Central 48, (East-7) Camden County 21

=====

(Mideast- 1) Lakewood 42, (East- 8) Spring Creek 0

(Mideast-5) Princeton 70, (East-4) Riverside 64, 4OT

=====

(East- 2) Wallace-Rose Hill 63, (Mideast- 7) Pender County 7

(Mideast- 3) Union 41, (East- 6) Trask 14

WEST

(West- 1) Mt. Airy 46, (Midwest- 8) South Stanly 0

(Midwest- 4) East Surry 42, (West- 5) Pine Lake Prep 0

=====

(West-3) Bessemer City 26, (Midwest-6) North Moore 13

(Midwest- 2) Whiteville 42, (West- 7) Cherryville 7

=====

(Midwest- 1) West Montgomery 54, (West- 8) Starmount 7

(West-4) Swain County 51, (Midwest-5) North Stanly 42

=====

(Midwest- 3) East Montgomery 49, (West- 6) Avery County 0

(Midwest- 7) Walkertown 42, (West- 2) East Wilkes 21

Class 2A

First Round

EAST

(East- 1) Northeastern 48, (Mideast- 8) Midway 12

(East- 5) Southwest Onslow 29, (Mideast- 4) North Johnston 12

=====

(East-3) Edenton 45, (Mideast-6) Beddingfield 22

(East-7) Kinston 32, (Mideast-2) 22

=====

(Mideast- 1) South Columbus 42, (East- 8) Bertie County 26

(Mideast- 5) Fairmont 50, (East- 4) Kill Devil Hills First Flight 42

=====

(East- 2) Ayden-Grifton 46, (Mideast- 7) Red Springs 32

(Mideast- 3) East Bladen 62, (East- 6) Farmville Central 42

WEST

(West- 1) Lincolnton 48, (Midwest- 8) Thomasville 13

(Midwest-4) East Randolph 49, (West-5) West Wilkes 41

=====

(West- 3) Hendersonville 38, (Midwest- 6) Lexington 35

(Midwest- 2) Surry Central 28, (West- 7) Polk County 21

=====

(Midwest-1) Reidsville 64, (West-8) Madison 7

(West- 4) Mountain Heritage 38, (Midwest- 5) West Stanly 28

=====

(Midwest- 3) North Rowan 28, (West- 6) North Wilkes 0

(West-2) Brevard 28, (Midwest-7) Carver 14

Class 2AA

First Round

EAST

(East- 1) East Duplin 77, (Mideast- 8) Graham 0

(East- 5) Roanoke Rapids 44, (Mideast- 4) East Davidson 34

=====

(East- 3) Hertford County 46, (Mideast- 6) Franklinton 18

(Mideast-2) Andrews 27, (East-7) North Brunswick 7

=====

(Mideast- 1) Clinton 36, (East- 8) North Lenoir 13

(Mideast- 5) South Granville 24, (East- 4) SouthWest Edgecombe 20

=====

(East- 6) Northside-Jacksonville 41, (Mideast- 3) Randleman 6

(East-2) Bunn 49, (Mideast-7) St. Paul's 12

WEST

(West- 1) Shelby 55, (Midwest- 8) North Surry 7

(West- 5) Franklin 30, (Midwest- 4) Stuart Cramer 21

=====

(West- 3) Hunter Huss 50, (Midwest- 6) Parkwood 24

(West- 7) R-S Central 31, (Midwest- 2) Wilkes Central 6

=====

(Midwest- 1) Monroe 55, (West- 8) West Lincoln 7

(Midwest- 5) Mt. Pleasant 35, (West- 4) Maiden 21

=====

(Midwest- 3) East Lincoln 49, (West- 6) Smoky Mountain 21

(West- 2) West Caldwell 41, (Midwest- 7) West Stokes 0

Class 3A

First Round

EAST

(East- 1) West Craven 55, (Mideast- 8) Northeast Guilford 7

(Mideast- 4) Eastern Alamance 35, (East- 5) Nash Central 21

=====

(East- 3) Havelock 42, (Mideast- 6) Williams 14

(Mideast- 2) Orange 48, (East- 7) Wilson Fike 7

=====

(Mideast- 1) Southern Nash 30, (East-8) Northern Nash 15

(East- 4) Rocky Mount 30, (Mideast- 5) Southern Lee 28

=====

(Mideast-3) Southern Guilford 37, (East-6) West Carteret 0

(Mideast- 7) South Johnston 52, (East- 2) Eastern Wayne 7

WEST

(West- 1) Hibriten 56, (Midwest- 8) McMichael 28

(West- 5) Burns 48, (Midwest- 4) North Forsyth 23

=====

(West- 3) Crest 60, (Midwest- 6) East Rowan 40

(Midwest- 2) West Rowan 33, (West- 7) Freedom 13

=====

(Midwest- 1) South Point 59, (West- 8) West Henderson 0

(West- 4) Tuscola 23, (Midwest- 5) Anson County 18

=====

(West- 2) Pisgah 50, (Midwest- 7) Carson 13

(West- 6) Patton 35, (Midwest- 3) Forestview 17

Class 3AA

First Round

EAST

(East- 1) West Brunswick 35, (Mideast- 8) Northern Guilford 21

(East- 5) Jacksonville 35, (Mideast- 4) Fayetteville Westover 34

=====

(East- 3) Fayetteville Sanford 44, (Mideast- 6) Pittsboro Northwood 21

(Mideast- 2) Lee County 48, (East- 7) Topsail 6

=====

(Mideast-1) East Guilford 55, (East-8) Corinth Holders 20

(Mideast- 5) Asheboro 31, (East- 4) Erwin Triton 14

=====

(Mideast- 3) Western Alamance 21, (East- 6) Southern Durham 16

(East- 2) Cleveland 56, (Mideast- 7) Union Pines 42

WEST

(West- 1) Reynolds 37, (Midwest- 8) Central Cabarrus 14

(West- 5) Erwin 50, (Midwest- 4) Sun Valley 43

=====

(Midwest- 6) Ledford 48, (West- 3) Kings Mountain 28

(Midwest- 2) Weddington 38, (West- 7) Statesville 0

=====

(Midwest- 1) Robinson 41, (West- 8) Ashbrook 21

(Midwest- 3) Hickory Ridge 49, (West- 6) Asheville 7

=====

(Midwest- 5) Concord 35, (West- 4) Marvin Ridge 34

(West- 2) South Iredell 31, (Midwest- 7) Cuthbertson 28

Class 4A

First Round

EAST

(East- 1) New Hanover 45, (Mideast- 8) Northern Durham 3

(East- 2) J.H. Rose 49, (Mideast- 7) Person 6

(East- 3) West Johnston 28, (Mideast- 6) Pine Forest 0

(East- 4) Southeast Raleigh 21, (Mideast- 5) Seventy-First 14

(East- 6) Hoggard 38, (Mideast- 3) Hillside 34

(Mideast- 1) Scotland County 47, (East- 8) New Bern 8

(Mideast- 2) Cape Fear 62, (East- 7) Clayton 3

(Mideast- 4) Cardinal Gibbons 70, (East- 5) D.H. Conley 42

WEST

(Midwest- 1) East Forsyth 43, (West- 8) Harding 20

(Midwest- 2) Dudley 52, (West- 7) Alexander Central 8

=====

(Midwest- 5) North Davidson 38, (West- 4) Roberson 21

(West- 1) Davie County 42, (Midwest- 8) Southeast Guilford 14

=====

(West- 2) Charlotte Catholic 55, (Midwest- 7) Parkland 7

(West- 3) Watauga County 50, (Midwest- 6) Southwest Guilford 49

=====

(West- 5) A.L. Brown 37, (Midwest- 4) Glenn 29

(West- 6) Porter Ridge 16, (Midwest- 3) Mt. Tabor 14

Class 4AA

First Round

EAST

(East- 1) Wake Forest 56, (Mideast- 8) Panther Creek 0

(East- 2) Garner 51, (MIdeast- 7) Green Hope 0

=====

(East- 3) Heritage 17, (Mideast- 6) Holly Springs 14

(East- 4) Sanderson 34, (Mideast- 5) South View 0

=====

(East- 5) Laney 41, (Mideast- 4) Fuquay-Varina 19

(Mideast- 1) Middle Creek 35, (East- 8) Wakefield 0

=====

(Mideast- 2) Pinecrest 42, (East- 7) Leesville Road 21

(MIdeast- 3) Richmond County 28, (East- 6) Millbrook 14

WEST

(Midwest- 1) Butler 63, (West- 8) McDowell County 0

(Midwest- 2) Page 39, (West- 7) Olympic 14

(MIdwest- 3) Vance 61, (West- 6) Ardrey Kell 24

(Midwest- 5) Mallard Creek 21, (West- 4) Hough 16

(West- 1) Lake Norman 45, (Midwest- 8) East Mecklenburg 24

(West- 2) Myers Park 42, (Midwest- 7) Northwest Guilford 27

(West- 3) West Mecklenburg 37, (Midwest- 6) Mooresville 17

(West- 4) West Forsyth 28, (West- 5) South Mecklenburg 25

Second round games

CLASS 4-AA

EAST

(East-5) Laney at (East-1) Wake Forest

(East-3) Heritage at (Mideast-2) Pinecrest

(East-4) Sanderson at (Mideast-1) Middle Creek

(Mideast-3) Richmond County at (East-2) Garner

WEST

(West-4) West Forsyth at (West-1) Lake Norman

(West-3) West Mecklenburg at (Midwest-2) Page

(Midwest-5) Mallard Creek at (Midwest-1) Butler

(Midwest-3) Vance at (West-2) Myers Park

CLASS 4-A

EAST

(Mideast-4) Cardinal Gibbons at (East-1) New Hanover

(East-3) West Johnston at (Mideast-2) Cape Fear

(East-4) Southeast Raleigh at (Mideast-1) Scotland County

(East-6) Hoggard at (East-2) J.H. Rose

WEST

(West-5) Brown at (West-1) Davie County

(West-3) Watauga County at (Midwest-2) Dudley

(Midwest-5) North Davidson at (Midwest-1) East Forsyth

(West-6) Porter Ridge at (West-2) Catholic

CLASS 3-AA

EAST

(East-5) Jacksonville at (East-1) West Brunswick

(East-3) Terry Sanford at (Mideast-2) Lee County

(East-8) Corinth Holders at (Mideast-5) Asheboro

(Mideast-3) Western Alamance at (East-2) Cleveland

WEST

(West-5) Erwin at (West-1) Reynolds

(Midwest-6) Ledford at (Midwest-2) Weddington

(Midwest-5) Concord at (Midwest-1) Robinson

(Midwest-3) Hickory Ridge at (West-2) South Iredell

CLASS 3-A

EAST

(Mideast-4) Eastern Alamance at (East-1) West Craven

(East-3) Havelock at (Mideast-2) Orange County

(East-8) Northern Nash at (East-4) Rocky Mount

(Mideast-7) South Johnston at (Mideast-3) Southern Guilford

WEST

(West-5) Burns at (West-1) Lenoir Hibriten

(West-3) Crest at (Midwest-2) West Rowan

(West-4) Tuscola at (Midwest-1) South Point

(West-6) Patton at (West-2) Pisgah

CLASS 2-AA

EAST

(East-5) Roanoke Rapids at (East-1) East Duplin

(East-3) Hertford County at (Mideast-2) Andrews

(Mideast-5) South Granville at (Mideast-1) Clinton

(East-6) Northside-Jacksonville at (East-2) Bunn

WEST

(West-5) Franklin at (West-1) Shelby

(West-7) R-S Central at (West-3) Huss

(Midwest-5) Mt. Pleasant at (Midwest-1) Monroe

(Midwest-3) East Lincoln at (West-2) West Caldwell

CLASS 2-A

EAST

(East-5) Southwest Onslow at (East-1) Northeastern

(East-7) Kinston at (East-3) Edenton Holmes

(Mideast-5) Fairmont at (Mideast-1) South Columbus

(Mideast-3) East Bladen at (East-2) Ayden-Grifton

WEST

(Midwest-4) Eastern Randolph at (West 1) Lincolnton

(West-3) Hendersonville at (Midwest-2) Surry Central

(West-4) Mountain Heritage at (Midwest-1) Reidsville

(Midwest-3) North Rowan at (West-2) Brevard

CLASS 1-AA

EAST

(East-5) Gates County at (East-1) East Carteret

(East-3) Tarboro at (Mideast-2) Granville Central

(Mideast-5) Princeton at (Mideast-1) Lakewood

(Mideast-3) Union at (East-2) Wallace-Rose Hill

WEST

(Midwest-4) East Surry at (West-1) Mt. Airy

(West-3) Bessemer City at (Midwest-2) Whiteville

(West-4) Swain County at (Midwest-1) West Montgomery

(Midwest-7) Walkertown at (Midwest-3) East Mongtomery

CLASS 1-A

EAST

(Mideast-4) Jones County at (East-1) Plymouth

(East-3) Northside-Pinetown at (Mideast-2) North Edgecombe

(Mideast-5) Northampton County at (Mideast-1) Southeast Halifax

(Mideast-3) KIPP Pride at (East-2) Southside

WEST

(Midwest-4) Winston-Salem Prep at (West-1) Murphy

(West-3) Jefferson at (Midwest-2)Mountain Island Charter

(West-4) Cherokee at (Midwest-1) North Duplin

(West-6) Hayesville at (West-2) Mitchell County

Trending